Новини
11.12.2016
Депутати от Северозапада настояват правителството да приеме програмата за съживяването му преди да се разпусне
Народните представители от Северозападния подрайон / Видин, Монтана, Враца/ изпратиха писмо до премиера Бойко Борисов с категорично настояване още на следващото си заседание във вторник Министерският съвет да одобри и приеме Целенасочената инвестиционна програмата за развитие на Северозападна България, Родопите, Странджа-Сакар и други погранични и полупланински райони. /ЦИП/.
Депутати от трите области от парламентарните групи, без тези от ГЕРБ, сложиха подпис под апела до министър-председателя в оставка, след отговор на въпрос за програмата в деня на парламентарен контрол от вицепремиера Томислав Дончев.
"Настояваме ЦИП да влезе в дневния ред на следващото заседание на МС, което може да се окаже и последно, тъй като вероятността да се реализира третия мандат не е голяма и може да се премине към предсрочни избори", каза в Монтана доц. Борислав Великов, народен представител трети мандат от ПГ на РБ.
Той припомни, че програмата беше готова през ноември 2015 и одобрена от МРРБ, а от тогава вече цяла година се протака в "доразработване с цел повишаване ефективността на заложените мерки", по думите на министри от кабинета в отговор на многобройните настоявания от страна на депутатите да се ускори приемането й от правителството.
В писмото си депутатите от Северозапада напомнят, че в Програмата на правителството за стабилно развитие на България за 2014-2018 г. е заложено приоритетно преодоляването на икономическата изостаналост на отделни райони.
"С опита си в три мандата в Монтана настоявах при приемането на програмата да влязат няколко неща, свързани със съживяването на Северозапада, което приемам като лична кауза като народен представител. Направих предложение да работим за обособяването на подрайон Видин-Монтана –Враца в Северозападния район за планиране, където са и по-развитите икономически области Плевен и Ловеч, като осигурим за този подрайон по-голямо целево финансиране и бонуси за инвеститорите. Изразих писмено несъгласие с Националната компания "Железопътна инфрастуктура", която се отказва от участието в Механизма за свързване на Европа с безвъзмездно финансиране на проекта за модернизацията на железопътния участък Видин - Медковец, на стойност 405 млн. лева, който в същото време е част от целенасочената програма. Работих за създаването на държавен професионален колеж в Монтана, по специалности, които пряко да посочи и бизнесът", каза доц. Великов. Той и колеги от РБ настояваха и да се възроди идеята за създаване на Агенция за целенасочено икономическо развитие на Северозападна България, за да подтиква по интелигентен начин всички страни, които могат да съдействат за по-ускорено съживяване на Северозападния край – държавата с нейните възможности за целево финансиране и създаване на необходимите преференции, местните власти и бизнеса като партньор в публично-частните проекти.
всички новини »